Obraz w Sernikach, w wymiarach 109 x 90 cm, malowany techniką olejną na płótnie przedstawia scenę Nawiedzenia. Centrum kompozycji zajmują postacie NMPanny i świętej Elżbiety, za którymi nieco w głębi znajdują się św. Józef i św. Zachariasz. Ponad postaciami, wśród obłoków unoszą się trzy putta. Cała scena rozgrywa się przed wejściem do kamiennej budowli. W głębi, z prawej strony obrazu widnieje zarys odległej świątyni.
Obraz namalowany został farbami olejnymi na płótnie, bez gruntu. Płótno nosi ślady pierwotnego nabicia na prostokątny blejtram. Sposób malowania nasuwa przypuszczenie, że "Nawiedzenie" stanowić mogło studium do jakiegoś większego obrazu. Kolorystycznie całość obrazu utrzymana jest w ogólnej barwie brunatnej.
Obraz jest bardzo interesujący dla znawców i historyków sztuki. Szczegółowe badania obrazu zostały przeprowadzone w 1970 roku, kiedy odnaleziono sygnaturę artysty.
Najbardziej interesującym zagadnieniem, jest problem treści dzieła. Jest ono wyobrażeniem malarskim ewangelicznej sceny, zwrócono jednak uwagę , dlaczego na obrazie znajdują się dwie postacie męskie? Jest to rzadkie i interesujące przedstawienie sceny Nawiedzenia.
Obraz umieszczony był przez wiele lat w kościelnym feretonie, obecnie znajduje się w archiwach plebani i przeznaczony jest do konserwacji.
Kilka słów o artyście
Autorem dzieła jest Jan Bogumił Plersch. Jego ojciec Jerzy Plersch był malarzem, matka córką architekta Jakuba Fontany, który między innymi zaprojektował kościół w Sernikach.
Urodził się w Warszawie w 1730 roku, w rodzinie niemieckiej. Był malarzem nadwornym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wykonywał prace dla rodzin związanych z dworem królewskim. Zasłynął jako dekorator wnętrz, wykonywał projekty malowideł ściennych dla zamku w Ujazdowie i Warszawie. Pozostawił po sobie prace dekoracyjne w Łazienkach Królewskich (Biały Domek, Pałacyk Myśliwiecki, Pałac na Wyspie, Pomarańczarnia). Od 1803 roku zajmował się wykonywaniem dekoracji dla teatru Bogusławskiego. W swojej spuściźnie pozostawił także portrety, miniatury portretowe, kilka obrazów o treści historycznej (np. sceny z insurekcji kościuszkowskiej) i obrazy religijne. Tych ostatnich bardzo niewiele. Zmarł w Warszawie w 1817 roku. Obraz w Sernikach jest prawdopodobnie jego pierwszym, znanym, sygnowanym dziełem malarskim, wykonanym podczas studiów malarza w Wiedniu. Artysta miał wówczas 30 lat i dopiero rozpoczynał karierę artystyczną.
|